Rääkisin 1. novembril TalTechi ITÜKi IT-ametite päeval1 disainitööst IT-organisatsioonides. Lähtusin ettekannet koostades praktilisest kogemusest ja kirjeldasin tänapäevase disainimeeskonna rolle ja tööprotsessi IT-organisatsioonis. Kujundasin sõnumi nii, et disainihuvilised saaksid põgusa sissevaate minu meeskonna tegemistesse ning inspiratsiooni edasi õppida. Samuti püüdsin anda tarkvaraarendusele keskenduvatele inimestele ülevaate disainitöö tervikprotsessist ning sisust.
Ettekande märksõnad
- Disainimeeskonnas on kasutajakogemuse uurijad (User Research), kasutajakogemuse disainerid (UX Design) ja kasutajaliidese disainerid (UI Design).
- User Research: “Kellele me päriselt seda toodet hakkame pakkuma? Ja mida nad üldse vajavad?”
- UX Design: “Kuidas saaksime rõõmustada oma kliente nii, et meie saaksime tulu?”
- UI Design: “Kuidas teha nii, et see asi paistaks tõesti hea välja ja oleks äratuntavalt meie tehtud?”
Toodete ehitamisel peab olema teada
- Mida soovib klient?
- Milline on äri võimalus?
- Kas toode on tehnoloogiliselt teostatav?
Suur osa disainiprotsessist on nähtamatu
- Kasutajakogemuse uurimine
- huvigruppide intervjuud stakeholder interviews
- konkurentide analüüs competitive reviews
- kasutajaintervjuud user interviews
- kasutajalood user stories
- persoonad personas
- klienditeekonna kaardistamine customer journey maps
- Kasutajakogemuse disain
- madala detailsusega prototüüpimine low-fidelity prototyping
- kasutatavuse testimine usability testing
- Kasutajaliidese disain
- mudelid wireframes
- kõrge detailsusega prototüüpimine high-fidelity prototyping
- UI üleandmine UI handover
Google UX Design Professional Certificate
Coursera
Get on the fast track to a career in UX design. In this certificate program, you’ll learn in-demand skills, and get AI training from Google experts. Learn at your own pace, no degree or experience required.
Sõnumi lihtsustamine
Selle ettekande materjal oli uus ja omajagu pähkel. Olen sarnaseid ettekandeid teinud varem inimestele, kelle puhul teadsin nende ootusi ja tausta. Seekord teadsin vaid, et auditooriumis on noored, kellel on erinevad huvid ja teadmiste tasemed. Osad on alles kaalumas tulevikuvõimalusi, teised on juba esimese erialavaliku teinud tudengid, kes juba mõtlevad praktikale või tööle.
Ettekande esimeses versioonis keskendusin disainile kui ametile, kuidas õppida, saada kogemusi ja leida praktikakoht. Esmapilgul tundus see hea ja praktiline, aga pikemalt kaaludes tunnistasin, et see materjal pole selle kuulajaskonna jaoks praktiline.
Sellest taipamisest lähtudes koostasin uue kava, kus keskendusin erinevatele IT-organisatsioonidele alates iduettevõtetest kuni suurkorporatsioonideni. Kuidas neis üldiselt korraldatakse tootearendust ja millist rolli mängib disainimeeskond. See materjal oli juba oluliselt aktuaalsem, aga rõhk oli organisatsioonide erinevustel ja protsessidel, disainitöö oli vaid kõrvalliin.
Lõplikus versioonis keskendusin vaid disainimeeskonna defineerimisele ja disainiprotsessile. Ettekanne oli universaalsem ja oluliselt näitlikum. Ettekande lõplikku versiooni jõudis esimesest plaanist 1 ja teisest plaanist 7 slaidi.
Selle ettekande ettevalmistamine ja esitamine oli mulle üllatavalt suur väljakutse. Taaskordne meenutus sellest, kuidas lühikese ettekande koostamine võtab rohkem aega, kui paistab. Sõnum kujuneb ja selgineb mustandites.
“TalTechi IT-ametite päev 2023,” Facebook Events, November 1, 2023, https://www.facebook.com/events/982662606348269/ ↩︎